Tradiční hospody na Hlučínsku

2. říjen 2008 | 14.55 |

Tradiční hospody na hlučínsku

Každá i ta sebemenší obec na Hlučínsku měla svoji hospodu. Ta stála vždy uprostřed obce a nesloužila pouze ke konzumaci alkoholu, ale byla také centrem kultury. Pořádaly se zde plesy a tu a tam zde zavítalo i kočovné divadlo. Majitel hospody patřil k nejbohatším lidem ve vesnici a bývalo pravidlem, že vedle hospody vlastnil ještě statek a mnoho dobytka. Hlučínské ženy do hospody nikdy nechodily, tedy leda že zde zavítalo ono zmiňované divadlo. Jinak to bylo království mužů, kteří popíjeli pivo, kouřili a "občas" to prokládali kořalkou.
Pivo je vůbec hlučínským národním nápojem, a to už od dob našeho pruského krále Fridricha Velikého, který prohlásil "Je znechucující zaznamenávat množství kávy spotřebovávané našimi poddanými a množství peněz, které v důsledku toho odplývá ze země. Každý požívá kávu; tomu se musí zabránit. Jeho veličenstvo bylo vychováno na pivu, stejně tomu bylo s jeho předky. ... Vojáci živení pivem vybojovali mnoho bitev a zvítězili v nich a král nevěří, že by se dalo spoléhat na to, že vojáci pijící kávu vydrží útrapy v případě další války." Není se tedy čemu divit, že v pruském Slezsku byl pivovar téměř v každé větší vesnici a nejinak tomu bylo i na hlučínsku. Láska místního lidu k pivu je patrná i dnes, kdy se ve většině hlučínských obcí setkáváme se zakládáním nové tradice pivních slavností.
Hospodská kultura má na hlučínsku dlouhotrvající tradici. Je součástí naší kultury a nelze se tedy divit, že samotné hospody přečkaly všechna období téměř nezměněny. Nacházíme je pořád v provozu na těch samých místech co byly a je jen dobře, že mnohé rody hospodských se po dlouhotrvající odluce od svého řemesla znovu vrátily a obnovily svou živnost. Tento příspěvek je holdem všem tradičním hospodám naší Prajské, které přečkaly všechny špatné časy a také všem štamgastům a jejich potomkům, kteří si předávali a budou předávat "u stolu židle" z generace na generaci a jen doufejme, že to díky Bohu bude vždy tak stejné.
Galerie tradičních hospod:

ANTOŠOVICE

l_antosovice_01

BĚLÁ

l_bela_01

BOBROVNÍKY

l_bobrovniky_05l_bobrovniky_09

BOHUSLAVICE

l_bohuslavice_02l_bohuslavice_05

BOLATICE

l_bolatice_04l_bolatice_05l_bolatice_12

l_bolatice_17

DARKOVIČKY

l_darkovicky_01

DOLNÍ BENEŠOV

l_dolni_benesov_05l_dolni_benesov_09l_dolni_benesov_10l_dolni_benesov_21

l_dolni_benesov_23

HAŤ

l_hat_04l_hat_09

HNĚVOŠICE

l_hnevosice_02

HOŠŤÁLKOVICE

l_hostalkovice_10

CHLEBIČOV

l_chlebicov_01

CHUCHELNÁ

l_chuchelna_01

KOBEŘICE

l_koberice_02l_koberice_03

KOBLOV

l_koblov_03

KOZMICE

l_kozmice_04l_kozmice_05

KRAVAŘE

l_kravare_01l_kravare_03l_Kravařel_kravare_05

LHOTKA

l_lhotka_02l_lhotka_04

LUDGEŘOVICE

l_ludgerovice_03

MALÉ HOŠTICE

l_male_hostice_01

OLDŘIŠOV

l_oldrisov_02l_oldrisov_05

PETŘKOVICE

l_petrkovice_01

PÍŠŤ

l_pist_05

PUSTÉ JAKARTICE

l_pusté jak

SLUŽOVICE

l_sluzovice_01

ŠTĚPÁNKOVICE

l_stepankovice_01l_stepankovice_02l_stepankovice_03

STRAHOVICE

l_strahovice_01

SUDICE

l_sudice_13

TŘEBOM

l_trebom_01

VELKÉ HOŠTICE

l_velke_hostice_01l_velke_hostice_02l_velke_hostice_03

ZÁVADA

l_zavada_01l_zavada_02

Zpět na hlavní stranu blogu