Historie kopané na Hlučínsku

30. srpen 2010 | 09.14 |

preussen 1910 - 1915soccer tea

Ilustrační foto

Již v září 1919 byla v Opavě založena severovýchodní župa, NOG - /Nordostgau/, která zastřešovala německé fotbalové kluby z oblasti bývalého severomoravského kraje. V této době vyvíjelo sportovní činnost na Hlučínsku přes dvacet německých spolků. Na podzim 1920, jako první klub na Hlučínsku, podal přihlášku k registraci do NOG SV Hilvetihof (Albertovec), který neměl své vlastní hřiště a proto hrál a působil v Chuchelné. Jeho přesný datum založení se však nepodařilo vypátrat. Velkou zásluhu na provozování tohoto spolku měl kníže Lichnovský, který klubu pronajal pozemek na zřízení hřiště (současný areál TJ), ale pomáhal mu i materiálně a finančně. Sám se o kopanou příliš nezajímal, spíše však podporoval jakékoliv německé spolky, aby jejich činností vyjádřil nespokojenost s tím, že Hlučínsko bylo připojeno k Československé republice.
První písemná zmíňka o SV Hilvetihof je ze dne 12.9.1920 na sportovním dni /vereinů/, který v Kobeřicích , v provizorních podmínkách (neregulérní hřiště), uspořádal SV Koberwitz.
V září 1924 se odehrál v Hlučíně první turnaj hlučínských klubů o pohár věnovaný představiteli města. Ve finále podlehlo domácí mužstvo SK Kravaře 0 : 1, pohár vítězům však odmítli předat pro údajný neoprávněný start dvou hráčů vítězů. Spor řešila technická komise SŽF a ta rozhodla ve prospěch hlučínských, což dalo podnět k vzájemné nenávisti mezi kluby.
Koncem srpna 1926 se v Kravařích sešli zástupci hlučínských klubů, aby si vyjasnili situaci a konstatovali, že ignorování vzájemných styků neprospívá rozvoji hlučínské kopané. Zástupci SK Hlučín, SK Kravaře, SK Dolní Benešov a SK Slavia Malé Hoštice přislíbili zástupci Zemské vlády účast na sportovním dni v Hlučíně.
V září 1926 by sehrán I. ročník Šrámkového poháru v Hlučíně pod patronací samotného zemského prezidenta Šrámka, který vyhrál SK Kravaře.
V roce 1927 se stal vítězem turnaje překvapivě celek SK Hlučín, turnaj se odehrál na hřišti německého klubu v Kravařích
27.1.1929 bylo na Valné hromadě SŽF rozhodnuto škrtnout SK Hlučín a SKH Slezan Chuchelná z řad členů ČSAF pro neuhrazené dlužné částky, díky čemuž byla zastavena činnost také SK Kravaře a SK Bolatice. Pouze SK Štěpánkovice, Slavia Malé Hoštice a SK Dolní Benešov měly své náležitosti u župy v pořádku a mohly dále pokračovat v činnosti. 24.2.1929 se konala schůze delegátů druhotřídních klubů, v hlučínsko – opavském okrsku zbylo pět klubů: SK Slavia Opava, Slezák Svinov, SK Štěpánkovice, SK Dolní Benešov a Slavia Malé Hoštice.
O pohár zemského prezidenta Šrámka se bojovalo až do roku 1932, kdy se uskutečnil jeho poslední ročník.
Na Hlučínsku byl v roce 1932 rozehrán I. ročník velmi populárního "Poháru hlučínských klubů" .
V roce 1936 se v Kravařích sešla komise PHK. Bylo rozhodnuto nahradit stávající pohár trofejí, kterou věnoval nový zemský prezident Černý. Přihlášená mužstva byla rozdělena do dvou skupin: a) východní okrsek – JHB Dolní Benešov, SK Kobeřice, SK Bohuslavice; b) západní okrsek – SK Kravaře, Slavia Malé Hoštice a Olympia Velké Hoštice.
Přicházejí válečné roky, v období do května 1945 nebyla kopaná na Hlučínsku organizována. Když pak válka skončila, začal nový život, začala i nová sportovní činnost.

Podívejte se dále na: Jindřich Smolka, Historie kopané na Hlučínsku, Kulturní středisko zámek Kravaře ve SlezskuKulturní středisko zámek Kravaře ve Slezsku, 1998.

Zpět na hlavní stranu blogu