Významní stavitelé na Hlučínsku

16. červenec 2010 | 12.12 |

Josef Seyfried (* 25. 9. 1865 v Kravařích - † 20. 9. 1923 v Kravařích). Syn zednického mistra studoval nejprve na gymnáziu, ale po třech letech musel studia zanechat pro přílišné finanční zatížení. Pak pracoval jako úředník u různých stavebních firem v Opavě a Těšíně.
Velmi si oblíbil kreslířské práce, v nichž vynikal precizností a čistotou provedení. Rovněž se věnoval hudbě a zvláště hře na varhany. Navštěvoval konzervatoř ve Vratislavi, ale dlouholetá těžká choroba jej donutila vrátit se zpět do Kravař. Jako samouk studoval architekturu a začal realizovat různé projekty pro rodnou obec a okolí. V Kravařích podle jeho návrhu vzniklo několik monumentálních i drobných užitkových staveb, koncipovaných v duchu severoněmecké pseudogotiky. 
Výčet objektů jím projektovaných je obsáhlý:
kostel v Kravařích, jehož stavba byla realizována v letech 1894 - 1896
pošta v Kravařích (před rokem 1898)
budova kláštera v Kravařích (dnes městský úřad), postavená v letech 1905 - 1907
fara (1907 - 1909)
dům na Bezručově ulici v Kravařích, který si sám navrhl a později také obýval
církevní stavby v Sudicích, Ludgeřovicích, Křenovicích, Velkých Petrovicích (poslední dvě obce se nacházejí v Polsku) a mnohé jiné menší objekty (kaple na Svobodě).

Ludwig Schneider (*1854 – † 1943) Slezský architekt, tvůrce mnoha kostelů, předtavitel historismu, projektoval především v neogotickém stylu, ovšem nebránil se ani neorománskému či neobarokními stylu. Pocházel z Vratislavi. Dle jeho projektů bylo realizováno okolo 40 kostelů,  které byly postaveny především na Horním Slezsku. Na Hlučínsku byl dle jeho návrhu realizován kostel v Kobeřicích.
Josef Holuscha
  • projektant, stavitel a podnikatel z Dolního Benešova, *1865 +1927
  • majitel firem: Baugeschäft, Dampfbrettsűge, Hobelwerk, Bautischlerei, Schloserei und Cementkunststein Fabrik in Beneschau, Dampfziegelei und Drainröhren-Fabrik in Hultschin
  • V roce 1890 vybudoval v Dolním Benešově malou pilu a stolárnu pro potřeby své stavitelské firmy
  • projekt kostela v Ludgeřovicích z roku 1906  zpracoval podle chrámu "Vykupitele" ve Wroclawi.

Podívejte se také na: http://www.vrablovec.xf.cz/kostel.html

Zpět na hlavní stranu blogu